22 Temmuz 2015 Çarşamba

Komşuda Karnaval var; İskeçe Karnavalı

Her yıl Şubat sonu veya Mart başında Yunanistan'da bir karnaval düzenleniyor; İskeçe Karnavalı. Baktık hazırda vizemiz var, atladık Şubat sonu karnavala gittik.

Bu karnavalın hikayesi de şuymuş; Hz İsa'nın peygamber olacağı ile ilgili söylentiler çıkıyor ve bu söylentiler yöneticilerin kulağına gidiyor, Meryem Ana'ya da Hz. İsa'nın öldürüleceği ile ilgili haber geliyor. Meryem Ana tüm mahallenin yardımıyla Hz. İsa'yı ve mahallenin diğer çocuklarını rengarenk boyayarak 10 gün süre boyunca saklıyorlar. Daha sonra dedikoduların asılsız olduğu ortaya çıkınca tüm çocuklar boyalardan kurtulup "temiz pazartesi" gününe başlıyorlar. İşte temiz pazartesiden bir önceki gün yapılan karnavalla halk yüzünü boyuyor, kostümler giyiyor, danslar, alkol, müzik, deliler gibi eğleniyorlar anlayacağınız. Gece yarısı da duş alıp "temiz pazartesi"ye başlamış oluyorlar.
Karnaval yürüyüşü öğle vakti başlıyor, karnavalın geçeceği sokak çok kalabalık, geçidi izlemek için gelen yunanlıların çoğunun da yüzü gözü boyalı, maskeli, bu benim ilk karnavalım çok heyecanlıyım :)

İzleyip, fotoğraf çekecek uygun bir yer bulduktan sonra beklemeye başlıyoruz, tek tük geçişlerden sonra nihayet karnaval yürüyüşü başlıyor.

Böyle tatlı tatlı kızlar geçiyor, komşu kızları güzel valla, benden söylemesi. Bir de tatlılar, bak aşağıdaki fotoğraf, ben de seni seviyorum canım ya, çok tatlısın :)
Ne içten bir kahkaha bu böyle, evet çok eğleniyorlar!O nasıl bir bakıştır ama ya, gözler konuşuyor işte!
Bu aşağıdaki arkadaş fotoğraf çekildikten sonra yüzümü pembeye boyadı :) Böyle de bir şey var, kenarda izleyen insanların yüzlerini de boyuyorlar, yıkayınca geçiyor ama panik yok. Konfetiler felan da atıyorlar, her yer rengarenk.
Bu aşağıdaki de bir korku filmi karakterine benziyor sankiBu kedileri çok beğendim aslında, tüm karnavaldaki en güzel kostüm bence onların kostümüydü ama sürekli önüme birileri geçtiği için istediğim, o harika fotoğrafları çekemedim.Bu geçen kişi de bu yıl ki karnavalın kraliçesiymiş, her yıl başka bir ünlü kraliçe seçiliyormuş ama kim olduğunu bilemedim, o sırada etrafımızda bu sorumuza ingilizce cevap verecek birini de bulamadık.


Bu hippiler de kedilerden sonra en çok sevdiklerimdi.

Bu alttaki koca bebeklerin kostümlerini sevmedim, bence olmamış, bir tanesinde de devasa bir biberon vardı, içinde de muhtemelen alkol vardır ama onu da çekemedim.

Hey komşu ben dostum :) Bu arada İskeçe sokaklarında satıcılar Türklere komşi diye sesleniyorlar, alışveriş yapacak kadar Türkçe biliyor hepsi, ayrıca çok sayıda Türk de yaşıyor İskeçe'de.
Ya bi de çok güzel poz veriyorlar :)

Hep böyle neşeli pozlar, çok güzelsiniz!


Biz şu haftasonu Yunanistan turlarından biriyle gitmiştik, Karnaval olduğu için o haftaki tüm turlar karnavala uğruyor. Ama size tavsiyem eğer şansınız varsa turla gitmeyin, daha doğrusu dönüşü pazartesiye gelecek şekilde ayarlayın çünkü bu tur otobüsleri gümrük kapısında daha az süre beklemek için karnaval bitmeden yola çıkıyorlar, biz sadece bu karnaval için bu tura katılmış olmamıza rağmen 3 saat kalabildik karnaval alanında, buna rağmen en az 3-4 saatte gümrükte bekledik. Onçüüün dönüşünüzü pazartesiye ayarlayabiliyorsanız ayarlayın, rahat rahat eğlenin, karnavalın tadını çıkarın. Ayrıca cumartesi gece yarısına kadar devam ediyormuş eğlence, müzik, dans. Tadını çıkarın, darısı diğer festivallerin başına :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder