12 Haziran 2015 Cuma

Alplerin kıyısından İsviçre'den İtalya'ya; Bernina ExpressTren yolculuklarını çok severim ben, şahsına munhasır bir karakteri vardır çünkü, cidden; trenin o hiç bir şeye benzemeyen sallantısı, yolculuk için özenle hazırlanmış sandviçlerini yiyen ya da manzaraya dalmış, kim bilir neler düşünen yolcular, yorgun ama mutlu gezginler, dertleri yüzlerinden okunan insanlar tıkırtılar içinde yolu izleyerek giderler, bir sürü farklı hayat vardır işte rayların üstünde, aynı anda, aynı yerde ama hepsi aslında farklı yerde.
"Bir tren yolculuğu yaparız bir gün.
Sandviç felan yeriz.
İyi günler değil uzakta." 
demiş şair (Cemal Süreya) 

İyi günler ne kadar yakında bilemem ama hep düşünürüm kim bilir ne şiirler trende düşmüştür şairlerin aklına diye, hangi romanların hangi bölümleri bir tren vagonunda eklenmiştir sayfalara. Yolculuk başlı başına hikaye çünkü, işte ben de öyle inat ve inançla bekliyorum, bir gün benim kalemime de bir ilham düşüverse diye ama nafile :) Olsun, belki bir daha ki sefere (yazar burada umudunu kaybetmediğini belli ediyor).
Konuya dönersek, internette tren rotalarını araştırırken gördüm Bernina Express rotasını. Bu aslında oldukça ünlü bir rotaymış, araştırana kadar ben de bilmiyordum, öğrendim. 2008 yılında UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi'ne girmiş. İsviçre'den İtalya'ya gidiyor, ya da İtalya'dan İsviçre'ye :) Yolculuk 4 saat sürüyor ve bu süreçte o güzelim kırmızı tren 196 köprü ve viyadükten ve 55 tünelden geçerek, Alpler'in tüm güzelliğiyle 2 ülke arasında gidip geliyor. Bernina hattı deniz seviyesinden 2253 metre yukarıya çıkıp, Tirano'da 429 metreye inmiş olarak bitiyor.Biraz rotayı araştırdık, hemen gezi ekibini oluşturduk ve bu harika trene İsviçre'nin Chur şehrinden binmeye karar verdik, Davos'tan da binilebiliyor, aslında malum sebepten dolayı Davos'tan mı binsek diye düşündük ama sonra Chur'u tercih ettik ve Zurich uçak biletimizi aylar öncesinden aldık. Sevgili yolculuk arkadaşlarım sürekli Bernina Express biletini de bir an önce almamız gerektiğini söylese de ben "alırız yaaa, herkes o tarihte o trene mi binecek sanki" diye geçiştirip durdum, ama onlar ısrar etmeye devam ettiler, iyi ki de etmişler, pes edip Bernina Express biletini alacağımız sayfaya girince bir de baktık ki tüm cam kenarı koltuklar dolmuş, şimdi bu Panaroma treni olduğu için koccaman pencereleri var, millet rahat rahat izleyip, manzara fotoğrafı çeksin, hatta selfie çeksin diye. İşte o kocaman pencerelerin önünü hep kapmış insanlar, biz 4 kişiyiz, bir pencere önü bize yetiyor aslında ama hepsi dolu olunca malesef 2'ye bölünmek zorunda kaldık, biraz küfür yemiş olabilirim. Demek ki neymiş, biletler önceden alınacakmış, ben ettim siz etmeyin. Gelelim bilet fiyatlarına; biletler kişi başı 62 isviçre frangı, bizim yanımızda bir de 2 yaşında sevimli mi sevimli bir çocuk vardı, onun bileti de 31 frank. Bilet de şu aşağıdaki linkten alınıyor;
https://www.rhb.ch/en/home
(Önceden almayı unutmayın)

İstanbul'dan bindik uçağımıza, Zürih'te indik, havaalanından merkez istasyona giden ve zırt pırt kalkan trene attık kendimizi ve 5-10 dakika içinde merkez istasyondaydık, merkez istasyondan da Chur trenine atladık, Zurich-Chur arası trenle 1,5 saat sürüyor, kişi başı 44 Frank verdik ve yine harika manzaraları var, İsviçre cidden manzara olarak harika bir ülke, Heidiland ne de olsa :)


Bu arkadaş da koşu yapıyor, arkada göl, hava Oksijen yüklü, tertemiz, dağlarda karlar, ağaçlar, sevimli evler, ne güzel hayat ya, kıskandım valla.
1,5 saat süren yolculuğumuz sonunda Chur'a geldik, tren istasyonuna çok yakın olan otelimize valizleri attık, bu arada İsviçre pahalı arkadaşlar, o kadar baktık, en ucuz oteller bile dünyanın parası, amaaan madem girecek, değsin bari dedik iyi bir otelde kaldık, sanırım tüm yurtdışı gezilerimin içinde en pahalı otelim oldu, olsun. Bıraktık valizleri, attık kendimizi dışarı, Chur küçük, sevimli ama çok da bir aktivitesi olmayan bir şehir, hava kararmadan öyle bir dolaştık şehri. Sıkılırız ama burada, yaşayamayız. Buyrun bir kaç foto;
Hava kararınca otele gittik, yattık. Sabah 9'da Bernina Trenine binme heyecanıyla uykuya daldık. Otele pahalı dedik ama sabah kahvaltıda renkli renkli Paskalya yumurtaları vardı, çok sevimlilerdi, nasıl kıyıp da yiyelim diye düşünürken bir baktım ki tüm ekip yiyor, yedim ben de, afiyetle :) Eh paskalya zamanı gitmenin avantajları.


Kahvaltıdan sonra süper kırmızı trenimize yerleştik, trenler çok sevimliydi gerçekten, kırmızı da ayrı güzel oluyormuş;


Müthiş yolculuğumuz nihayet başladı, manzara, manzara, küçük, sevimli kasabalar, her yer orman, yeşilin 50 tonu diyeceğim de aman aklınıza başka şey gelmesin, bildiğiniz yeşil, yemyeşil :)


Kıvrılan yollar, karlı dağlar


Mutlaka bir de nehir, tabii o kadar eriyen kar nereye gidecek?
Bu aşağıdaki fotoğraf güzel olmuş, sevdim bunu, bir de bu köprü de oldukça ünlü bir köprüymüş, gerçi yolculuktaki tüm köprüler güzeldi, adamlarda zevk var, estetik var.Yine küçük küçük kasabalar;

Şansımıza hava pırıl pırıl, aydınlık, sıcak, yağmur çamur yok.

Bisiklet kullanan insanları seviyorum, görünce hemen çekiverdim, manzara da nefis yani, hava da tertemiz, misss


Artık iyice karın içinden gidiyoruz, dışarısı bembeyaz, ne güzel :)Kayak yapıyorlar bu bölgede, ben bir tanesini çekiverdim ama onlarca insan vardı kayak yapan, eh İsviçre'de yaşıyorlar kayak yapmayıp da ne yapacaklar?


Trenimiz karların içinde ne güzel görünüyor böyle kırmızı, kırmızı.
Kırmızı olsun üç kuruş fazla olsun, hatta ille de Roman olsun :)


Birden böyle bir görüntü çıktı işte karşımıza, tıngır mıngır giderken, ağzımız açık bakakaldık. Japon turistlere döndük yeminle; her saniye Aaaa ne güzeeel diye birbirimizi dürtüp durduk :)Ne güzel bir kasaba değil mi? Buralara bir daha gidip, tek tek hepsini dolaşıp, temiz havayı içine çekmek lazım aslında.Trende olduğumuz belli olsun, hatta Panaromik trendeyiz, rengi de kırmızı, pencerede de seyrine doyulmaz manzaralar...
Buralarda bir yerde İtalya'ya geçiverdik, ne güzel ya şehir değiştirir gibi ülke değiştirmek, kontrol yok bir şey yok...
Bu aşağıdaki köprü de çok güzeldi, yansımadan dolayı fotoğraflar çok iyi çıkmamış ama tren üstündeyken harika görünüyordu :) Bir de bu köprüyü görünce anla ki yolun sonuna geldin, az sonra bitecek bu güzel yolculuk, her halde insanlar çok üzülmesin diye bu köprüyü çok güzel yapmışlar, olabilir yani..
Veeee sonunda Tirano'ya geldik. Kırmızı trenimizden indik, duygusallaştım ben biraz, ağlamaklı felan oldum, dalga geçtiler normale döndüm. Aslında yol burada bitmiyor, bu güzel kırmızı trenin kendi kadar güzel bir kırmızı otobüsü var, trenden otobüse atlayıp, bu sefer panaromik bir otobüsle Lugano'ya gidilebiliyor, trendeki turistlerin bir kısmı böyle yaptı, biz gitmedik, başka planlarımız vardı çünkü, geceyi Tirano'da geçirip, ertesi gün Como gölünün ve caaanım Bellagio'nun tadını çıkaracaktık ama o başka yazıda.

Tirano da küçük, sevimli bir kasaba, kendi halinde, Bernina Express olmasa pek yolu düşmez insanların herhalde, neyse ki tren var. Trenden indik, otel check-in saatimiz daha gelmediği ve karnımız çok aç olduğu için nerede yemek yesek diye bakınmaya başladık, çok da seçenek yok aslında. Tren yolundan çıkıp sola dönünce, sağ tarafta, köşede harika bahçesi olan bir mekan var, biz oraya oturduk, mekanın fotoğrafı aşağıda;


Hemen yemeklere yumulduk, pizza, makarna ve risottoyla olayı noktaladık;Karnımızı doyurup otele yerleştik, normalde otellerden bahsetmem ama buradan bahsetmem gerekiyor, daha tatlı bir yerde kalmadım şimdiye kadar, yemek yediğimiz yerin çaprazında, tren yolunun hemen yanında "bed and breakfast" isminde booking.com'dan bulduğumuz bir yerdi, neyse içeriye girdik, ay nasıl tatlı bir mekan, nasıl güzel bir dizayn yapmışlar, sıcacık, tüm ayrıntılara bayıldık, fotoğraflar aşağıda, bu sevimli şehre giderseniz bu otelde kalın, hiç pişman olmaz üstüne bir de teşekkür maili atarsınız, garanti veriyorum, o derece yani;


 Oda fiyatı 60 Euro'ydu, kahvaltı dahil.


Eşyaları attık otele, Tirano'da dolanmaya başladık, yapılacak çok bir şey yok cidden, sokaklarda gezindik, bol bol fotoğraf çektik, bu arada öyle böyle değil, acaip yakışıklı İtalyanlar gördük, bunları kesin bir tarlada felan yetiştiriyorlar, gidip bulmak lazım o tarlayı, vakit ayırmak lazım, pişman olmayız, kesin bilgi. 

Sokaklarda gezindik;  
Tatlı, sevimli kafelerde Prosecco içtik, çok havalıydı yalnız, incecik kadehler felan, bir de İtalya'da Prosecco ile birlikte cips, yeşil zeytin gibi ücretsiz ikramlar da geliyor, fiyatlar da gayet uygun.


Ve Tirano'da böyle geldi geçti işte hayatımızdan, biz seni çok sevdik Tirano, seni de sevgili kırmızı Bernina Expresi...


9 yorum:

 1. Iyi is cikarmissiniz

  YanıtlaSil
 2. Son derece güzel,samimi anlatımlı sunumunuzda fotolar da harika.Golden pass,Glacier,Wilhelm Tell expresleri ile İsviçrenin epeyce bir yerini gördüm Aklımda Bernina kalmıştı Sonbaharda arkadaş grubuyla niyetimiz var ön bilgi için ararken Bloğunuza rastladım.Zürihte 2 gece konaklayıp Lüzern ve Rhein şelalesini i görmek istediğimden swiss pass alırsam bernina treni ücretini 2/3 azaltmış olacağım.Comodan sonra İtalyan rivierasında 3 gün kalmayı planlıyorum.Bernina bilgileri için teşekkürler ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler, ben de Glacier'i merak ediyordum, belki önümüzdeki zamanlarda gerçekleştirebilirim :) siz de yazın gezdiğiniz yerleri, deneyimlerinizden faydalanalım :) şimdiden iyi yolculuklar..

   Sil
 3. merhaba netten bernina ekspresi fiyatlarına baktığımda oldukça yüksek gözüküyor inceleyebilceğim bir link var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Evet Bernina Express ve diğer panoramik expressler cidden pahalı. Ama aslında birkaç seçenek de var, mesela interrail biletiniz varsa, ya da isviçre'de vakit geçireceksiniz ve city-pass card vs. almayı düşünüyorsanız daha uyguna getirebiliyorsunuz, seyahat planınıza göre incelemek gerekiyor. Biz https://www.rhb.ch/en/panoramic-trains/bernina-express#cart sayfasından aldık.

   Sil
 4. Çok hoş, çok içten , çok güzel anlatım ve fotoğraflarla sunulmuş. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil