9 Aralık 2014 Salı

New York'da eşsiz bir aktivite; "Sleep No More"


Size New York'da yapılacak harika bir aktiviteden bahsedeceğim, önce ortamı tarif etmekle başlıyorum;

Mc Kittrick Oteli (530West, 27 St.), Batı Manhattan'da 1939 yılında inşa edilen 5 katlı bir bina, çok uzun süre boş kalmış, daha sonra dünyaya çok farklı bir deneyim yaşatmak için, interaktif bir tiyatro olarak kapılarını açmış.

Randevu saatinde heyecanla otelin önüne gittik, içeri girerken neredeyse tüm eşyalarımızı vestiyere bıraktık. Vestiyere eşyaları bıraktıktan sonra rastgele bir iskambil kağıdı tutuşturuldu elimize :) Yaklaşık 15-20 kişilik bir grupla birlikte içeri girdik, girer girmez sanki başka bir zamandan, 1920'lerden felan kalma bir barda bulduk kendimizi, dekor harikaydı, ışıklandırma, sandalyeler, müzik... Kendimize bir içki aldık ve beklemeye başladık. Biraz sonra biri iskambil kağıtlarındaki numaralarımızı söyledi ve maskelerimizi dağıttı. Evet tüm gruba garip hatta ürkütücü, beyaz bir maske dağıtıldı ve oyun boyunca maskeyi çıkarmanın yasak olduğu söylendi. Başka yasaklar da var; oyun sırasında  konuşmak kesinlikle yasak. Ayrıca binadan ayrılan geri gelemiyor. Ama bara dönüp, bir şeyler içip, tekrar oyuna devam edebiliyorsunuz.

Nihayet oyun başladı. Önce bir asansöre bindik, korku filmi asansörü gibiydi, rastgele bir katta durdu asansör, asansörden inmeye başladık, birkaç kişi inmişti ki, asansör görevlisi eliyle bizi durdurup, pat diye başka bir kata çıkardı, arkadaşlardan ayrılmak durumunda kaldım ve kendimi birkaç kişiyle birlikte uzun, loş bir koridorda buldum.

Koridora açılan bir sürü oda vardı, rastgele odalara girip çıkmaya başladım, her oda farklı bir dekor ve bir tiyatro oyununun bir bölümü sergileniyor, mesela bir odada oyunculardan biri duvara bir şeyler yazıyordu, karman çorman, oradan oraya, kelimeler, cümleler, odadan çıkıp başka bir odaya girdim, odanın ortasında bir küvet, başka bir odada yarı çıplak bir seks sahnesi, bu arada koridorda oyunculardan birini gördüm, oyuncular maske takmadığı için kim olduklarını anlayabiliyoruz, koşarak gidiyordu, hemen peşine takıldım, bir balo salonuna gittik, salonda dans eden bir sürü oyuncu vardı, dans edenlerin kostümlerini, ortamın dekorunu incelerken takip ettiğim oyuncuyu kaybettim, odadan çıkıp başka odalara girdim, bir an kendimi bir ormanda buldum, bildiğiniz orman, o nasıl bir dekor böyle? Ormanda konuşan oyuncuları izledim, sonra bir otel lobisindeydim, kimse yoktu, oradan çıktım bambaşka bir dekorda, bambaşka bir odadaydım...

Kısacası 2 saat boyunca odadan odaya koşturup durdum, kimi zaman gerçekten çok korktum, gerildim, özellikle de tek başıma girdiğim bazı odalarda cidden korktum. Dekorlar ve ortam o kadar gerçekçi ki, kesinlikle görmeniz lazım. 5 katlı binada girebildiğim kadar odaya girmeye çalıştım. Ama bu sürede tüm odalara girme şansı zaten yok, tüm odalara girebilseniz bile o an o odada hiç bir şey yapılmıyor olabilir ve siz çıktıktan sonra çok önemli bir sahne orada gerçekleşecek olabilir. Oyunun ismini söylemeyeceğim, gerçi internette aratınca hangi oyun olduğu çıkıyor ama belki de bilmek istemezsiniz ve kendiniz keşfetmek istersiniz :)

Sonunda koşuşturmaktan yorgun düşmüş ama harika bir deneyim yaşamış olmanın mutlu sarhoşluğuyla barda arkadaşlarla buluştuğumuzda her birimizin deneyimleri bambaşkaydı, hepimiz oyunun başka bölümlerine şahit olmuştuk, herkes gördüğü sahneleri birbirine anlattı ve ne çok sahneyi kaçırdığımızı fark ettik, bir kaç sahne hariç aynı anda aynı ortamda olmamış olduğumuzun farkına vardık ama birbirimize gördüğümüz sahneleri anlatırken tiyatro oyununu da çözmeye başladık, önce şu olmuş sonra bu diyerek kritik yapmak birkaç saatimizi aldı ve en az oyun kadar bu kritik de bizi eğlendirdi :)

İlgilenenler için resmi internet sitesi; http://sleepnomorenyc.com/#share
Siteden bir de görsel paylaşırsak;Tavsiyem; gitmeden en az 1 ay önce rezervasyonunuzu yaptırın, özellikle yaz aylarında yer bulma problemi yaşayabilirsiniz. Biletler 100 USD civarında, evet biraz pahalı ama verdiğiniz paraya değecek. Bu arada gittiğinizde göreceksiniz ki herkes oldukça şık giyinmiş, bu yüzden çok paspal gitmemenizi tavsiye ederim, giderseniz de problem yok, sonuçta bir giyim kuralı yok, şahsen ben gayet paspaldım ve o şık insanların yanında kendimi biraz kötü hissettim ama ben hissetmem diyorsanız problem yok, sadece topuklu ayakkabı giymeyin.

Aslında bu deneyimi daha önce yaşamadığınız için sizi biraz kıskanıyorum çünkü çok eğlenceli saatler geçireceksiniz!! İyi eğlenceler :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder